Zgjedhjet Ne Kosove 2010 Rezultatet PerfundimtareLidhja Demokratike e Kosovës siç duket do të shkojë në zgjedhje. 953, vota apo 25,51%. 24 % të votave. Në vitin 2010, diplomatët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve ishin dëshmitarë të mbushjeve të kutive të votimit dhe parregullsive të tjera, zgjedhjet duhej të përsëriteshin në më shumë se 20 qendra votimi, megjithatë zgjedhjet ishin pranuar pa asnjë refuzim nga të gjitha subjektet politike që konkurruan në zgjedhjet e para të përgjithshme të vendit pas shpalljes së pavarësisë. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet që gjatë ditës së nesërme të shpallë rezultatet përfundimtarë për raundin e dytë të zgjedhjet lokale, i cili është mbajtur më 19 nëntor. Për pasojë, zgjedhjet do të mbahen në pjesën e dytë të vjeshtës, kur kushtet atmosferike dhe problemet me energjinë shkaktojnë jo pak kokëçarje për institucionin që e. Gjithashtu, që procesi të përmbyllet ne duhet që të numërojmë edhe votat me postë, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, rezultati i të cilave i bashkohet rezultatit të vendvotimeve", ka thënë Elezi për media. E pyetur se a mund të shpallen rezultatet përfundimtare pas përfundimit të numërimit të votave të diasporës të cilat kanë ardhur me vonesë, ajo ka pohuar një gjë të tillë derisa ka shtuar se nëse nuk do të ketë ankesa 24 orë pas shpalljes së rezultateve përfundimtare do të certifikohen zgjedhjet. Rezultatet e subjekteve sipas komunave 2010. ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Të marten pritet të publikohen rezultatet përfundimtare për kryetarë të komunave. Komisioni Qendror Zgjedhor për zgjedhjet për Kuvendin e Odës së Mjekëve të Kosovës shpalli sot rezultatet e zgjedhjet për Kuvendin e kësaj ode. 02/2010 për procedurat e rekrutimit në shërbimin civil, si dhe duke iu referuar konkursit publik tê shpallur me dt 11. Medvegjë, (Serbi) 25 qershor 2012, NOA - Janë shpallur mbrëmë vonë rezultatet preliminare të zgjedhjeve të djeshme lokale të mbajtura në Medvegjë. Në vitin 2017, zgjedhjet nacionale ishin mbajtur në datën 11 qershor, dhe rezultatet ishin shpallur më 29 qershor, një vonesë prej 18 ditësh. Nuk do të ketë qendra votimi por “pika grumbullimi të votave” Zgjedhjet parlamentare të Serbisë që zhvillohen më 24 prill, do të mbahen edhe në Kosovë. Nga ana tjetër rezultatet poashtu dëshmojnë se demokratët janë larguar tepër nga realiteti. Ai tha se ne ende i ndiejmë pasojat e marrëveshjes së asociacionit. Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se në Qeverinë e ardhshme, arsimi do të vijojë të kuptohet si thelbi i ndërtimit të shtetit dhe të një shoqërie demokratike. KQZ-ja shpalli Rezultatet Përfundimtare të rivotimit për Kryetar të Komunës së Istogut. Rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e KNSH-së, të mbajtura me 26 tetor 2014 dhe të përsëritura me një njësi zgjedhore me 2 nëntor 2014 të publkuara nga Komisioni Republikan i Zgjedhjeve janë këto si në vijim: 1. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka deklaruar se Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Sipas Komisionit Komunal Zgjedhor në Medvegjë, Partia për Veprim Demokratik e Florim Sahiti ka fituar 15. Ndonëse jozyrtarisht nga KQZ-ja, tashmë janë mësuar disa nga votat që kandidatët për deputetë kanë marrë në zgjedhjet e 6 tetorit. net, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. Ai tha se, në mbështetje të dispozitave të Statutit, Rregullores për Zgjedhjet e organeve të Odës, Rregullores së Punës së KQZ-së dhe rregullave zgjedhore, në emër të KQZ-së: sot shpall. Në zgjedhjet e vitit 2014 ajo kishte fituar 13. Për zgjedhjet e vitit 2010, KQZ-ja regjistroi gjithsej 55 subjekte politike, 23 prej të cilave u takonin shqiptarëve, 11 serbëve dhe pjesa tjetër grupeve të ndryshme të pakicave. regjistrimet e popullsisë dhe të ekonomive familjare 2010, të përgatitura nga Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Evropë në bashkëpunim me Zyrën e Statistikave të Komuniteteve Evropiane (Eurostat). Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë. Sipas votave të numëruara deri më tani, humbësja më e madhe e këtyre zgjedhjeve është PDK-ja e Kadri Veselit. Rezultatet përfundimtare për zgjedhjet studentore 2017 Maj 23, 2017 Meqë Komisioni Zgjedhor pas publikimit të rezultateve preliminare të Zgjedhjeve Studentore nuk ka pranuar ndonjë ankesë, nga sot i publikojmë rezultatet përfundimtare të Zgjedhjeve Studentore 2017, mbajtur në Universitetin "Kadri Zeka" Gjilan. Prishtinë, 13 Dhjetor 2010 – Fondacioni Gani Bobi është duke publikuar në këto çaste, rezultatet e exit-poll që ka realizuar gjatë ditës së djele në territorin e Republikës së Kosovës në qendrat e votimit ku u votua për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. “Me shpalljen e rezultateve përfundimtare do t’i shpallim edhe rezultatet për kandidatët për deputetë. Partia Demokratike e Kosovës rezulton e para me 34 mandate në Kuvend, ose 32. Ndërsa sa i përket Kuvendit Komunal parashihen këto afate dhe procedura. Bazuar në rezultatet preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet lokale të së dielës PDK udhëheq në 16 asamble komunale, LDK në tetë, AAK në pesë, LDD në një, Partia Liberale Serbe në tri…. Projektimet e FMN-së tani vlerësojnë se rritja ekonomike do të ngrehet në 5% më 2010. "KQZ-ja nuk mund të. Ndryshe, sipas aktakuzës së ngritur më 2015, të akuzuarit Fehmi Sinani, Ajet Ahmeti, Arton Sinani, Sadije Ademi, Qamil Cani, Xhevat Cani dhe Violeta Drenica, akuzoheshin se së bashku kanë falsifikuar rezultatet e votimit duke hequr, shtuar dhe duke i regjistruar ato në mënyrë jo të saktë në dokumentet zgjedhore. Rreth 374 milionë njerëz do të kenë të drejtë vote në zgjedhjet e Bashkimit Europian, ndërsa deputetët e zgjedhur do të jenë me mandat pesëvjeçar. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. PDK do të kalojë në […]. Në këtë mbledhje, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat u mbajtën më 19 maj 2019, bën të ditur KQZ përmes faqes zyrtare. Zgjedhjet - Rezultatet nxjerrin në avantazh VMRO, por Zaev thotë se LSDM ka fituar Ora 01:00 Rezultatet zyrtare të votimit ende nuk kanë dalë megjithatë si opozita dhe pozita kanë shpallur fitoren dhe kanë bërë thirrje për të festuar në shesh. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës në të cilën u certifikuan rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të raundit të dytë për Kryetar të Komunave: Prishtinë, Prizren, Klinë, Rahovec dhe Ferizaj. Ky verdikt zyrtar për 8 qershorin, siç edhe pritej, nuk ka sjellë ndonjë ndryshim madhor nga rezultatet paraprake. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë kishte njoftuar se për shkak të disa problemeve teknike dhe festës së Fitër Bajramit, publikimi i rezultateve të testit të Maturës Shtetërore 2018 do të bëhet më datë 21 […]. Rezultati i lëvizjes Vetëvendosje është befasia e këtyre zgjedhjeve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka, me ç' rast miratoi dhe publikoi Rezultatet. E dëshmojnë edhe pamjet amatore. Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Johanes Hahn, deklaroi se marrëveshja përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit do të arrihet në mesin e vitit të ardhshëm. 03/l-073 pËr zgjedhjet e pËrgjithshme nË republikËn e kosovËs 99 ligji nr. Kjo është shifra milionëshe që do t’i kushtojë buxhetit për zgjedhjet e parakohshme; Gazeta Express; 28 Korrik 2019, 8:13 Që nga viti 2010, asnjë qeveri e Kosovës nuk ka arritur të përfundojë mandatin kushtetues katërvjeçar, çka si pasojë ka imponuar organizimin e zgjedhjeve të parakohshme. 806 aplikacione. certifikimin e rezultateve përfundimtare të kandidatëve në Zgjedhjet për Kuvendin e OMK-së të mbajtura me 1 dhjetor 2017. Tutje kjo parti do të njihet veç fitore, edhe pse ndonjë herë jo të dinjitetshme. Un ju uroj qytetarve te rebublikes se kosoves zgjedhjet lokale te lira pas pavarsis se kosoves. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka, me ç' rast miratoi dhe publikoi Rezultatet. Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve, nga Exit-Poll, fiton PDK e Thaçit Zgjedhjet ishin model, nga BE. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në web-faqen e tyre ka publikuar rezultatet e para të referendumit të sotëm. 02/2010 për procedurat e rekrutimit në shërbimin civil, si dhe duke iu referuar konkursit publik tê shpallur me dt 11. 52 për qind ose e përkthyer në numra 623. Edhe në këtë leg. LDK-ja ka marrë 8 mijë e 350 vota, apo 45,88% të totalit, me një diferencë të madhe prej 27. Nga ky rezultat, kandidati i PDK-së, Ramiz Lladrovci, del fitues, i ndjekur pas nga kandidati i Nismës për Kosovën, Isa Xhemajlaj, të cilët do të jenë në garë për balotazh i përcaktuar të mbahet më 18 dhjetor të këtij […]. Shpërndaje në Facebook. Daka në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se një deklaratë e saj se certifikimi i zgjedhjeve mund të shkojë deri në dhjetor është nxjerr nga konteksti. Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Johanes Hahn, deklaroi se marrëveshja përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit do të arrihet në mesin e vitit të ardhshëm. 806 aplikacione. Miq, dje qytetaret e Kosoves me voten e tyre votuan ndryshimin! Ata, bazuar ne rezultatet pothuaj perfundimtare u rezervuan me besimin e tyre ne zgjedhjet e djeshme partive opozitare te Kosoves, LVV dhe LDK, vendin e pare dhe te dyte me nje diference fare te vogel. 168, për dallim nga zgjedhjet lokale të vitit 2009 ku ishin vetëm 1. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve I Kosovës ka bërë të ditur se votat me kusht dhe nga diaspora do të numërohen gjatë ditëve në vazhdim. Kështu e ka thënë për Express, Valmir Elezi, zëdhënës në KQZ. Nderkohe rezultatet perfundimtare te zgjedhjeve te 12 dhjetorit do te behen publike tek pas rivotimit dhe kalimit te afatit kohor te ankimimit. Shefi i UNMIK-ut, Ruecker, zyrtarizon rezultatet e zgjedhjeve të 17 Nëntorit, vetëm në nivelin qendror. Lidhja Demokratike e Kosovës siç duket do të shkojë në zgjedhje. 65 për qind të vendvotimeve të procesuara, dalja ka qenë 36. 967 vota në zgjedhjet lokale. Pse po vonohen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve? Botapress 30 Tetor – 5000 mijë vota të diasporës janë shkaku që po vonohet shpallja e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve që i hap rrugë krijimit të qeverisë së re në Kosovë. Bazuar në rezultatet preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet lokale të së dielës PDK udhëheq në 16 asamble komunale, LDK në tetë, AAK në pesë, LDD në një, Partia Liberale Serbe në tri…. Në këtë mbledhje, KQZ-ja shpalli Rezultatet Përfundimtare të rivotimit për raundin e dytë të zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Istogut. xls ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E KOSOVËS 2010 IZBORI ZA SKUPŠTINU KOSOVA 2010 ASSEMBLY ELECTIONS 2010 PJESA I - ODELJAK I - SECTION I: Total Përqindja (%) 1 Numri i vendvotimit Broj biračkog mesta Polling Station number 2280 PJESA II - ODELJAK II - SECTION II: VETËM PËR VENDVOTIMET E DYFISHTA SAMO ZA DVOJNO. Zgjedhjet - Rezultatet nxjerrin në avantazh VMRO, por Zaev thotë se LSDM ka fituar Ora 01:00 Rezultatet zyrtare të votimit ende nuk kanë dalë megjithatë si opozita dhe pozita kanë shpallur fitoren dhe kanë bërë thirrje për të festuar në shesh. Ndërsa është numëruar pjesa më madhe e votave partia e Hashim Thaçit PDK deri tani ka arritur të marrë 33. 1 gazeta zyrtare e republikËs sË kosovËs / prishtinË: viti iii / nr. Tweet në Twitter. Por ata si duket kanë harruar dhe nënçmuar votuesin e bardhë. Rezultatet e subjekteve sipas komunave 2010. Njoftim publik për studentët - Zgjedhjet e studentëve 2019 6. Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendpsje ka pranuar të dhënat me rezultatet paraprake nga të gjitha vendvotimet e hapura brenda dhe jashtë Kosovës për zgjedhjet e brendshme. 953, vota apo 25,51%. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtori i Shërbimit Korrektues i Kosovëes, Nehat Thaçi. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet paraprake të zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë. Përgjigjet e tyre i keni më poshtë në formë grafike. “Qytetarët e Kosovës e dinë se cila parti sa ka fituar. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se rezultati Bota dhe Rajoni; Zgjedhjet në Kosovë, kryetarja e KQZ: Ja kur publikohen rezultatet përfundimtare. KQZ-ja shpalli Rezultatet Përfundimtare Lajme , Zgjedhjet Parlametare 2017 Fillimisht, kryetarja e KQZ-së faënderoi të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës që morën pjesë në këto zgjedhje, duke treguar para botës shembullin e vendit tonë për zgjedhje të lira, demokratike dhe sipas standardeve ndërkombëtare. Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se në Qeverinë e ardhshme, arsimi do të vijojë të kuptohet si thelbi i ndërtimit të shtetit dhe të një shoqërie demokratike. “Me shpalljen e rezultateve përfundimtare do t’i shpallim edhe rezultatet për kandidatët për deputetë. 5 persona kanë marrë dënim me burg me kusht për falsifikim të rezultateve të zgjedhjeve apo votimeve të vitit 2010 në Kosovë. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet paraprake të zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë. regjistrimet e popullsisë dhe të ekonomive familjare 2010, të përgatitura nga Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Evropë në bashkëpunim me Zyrën e Statistikave të Komuniteteve Evropiane (Eurostat). Kështu e ka thënë për Express, Valmir Elezi, zëdhënës në KQZ. E para në renditjen e forcave poltike qëndron Vetëvendosja. Kjo tregon qe vullneti dhe puna e qeverise e ben nje rajon te tere qe te dalin ne votime brenda nje muaj dy her me nje perqindje kaq te madhe. Komisioni Qendror i Zgjedhje pritet që t'i shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale për kryetarë të komunave të mërkurën. Prishtinë – Mungesa e të akuzuarit për manipulim me rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2010, Arsim Nazifi ka bërë që të dështojë seanca fillestare ndaj tij dhe të bashkakuzuarve Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Milazim Berisha, Shkelzen Jaha, dhe Dafina Shabani. Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare për zgjedhjet parlamentare. Kampioni i Evropës, Liverpooli po insiston në transferimin e sulmuesit gjerman Timo Werner gjatë afatit kalimtar të janarit, ka raportuar. Ne pjesen e dyte te provimit nga Lenda : Materialet Ndertimore II, te mbajtur me 26. Medvegjë, (Serbi) 25 qershor 2012, NOA – Janë shpallur mbrëmë vonë rezultatet preliminare të zgjedhjeve të djeshme lokale të mbajtura në Medvegjë. 4 Dhjetor 2007 - Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet e 17 nëntorit kanë marrë pjesë gjithsej 40. Top Channel - 22. zgjedhjet / izbori 2013 rezultatet pËrfundimtare nga qnr konaÄŒni rezultati iz cpr zgjedhjet pËr kuvendin komunal 2013 izbori za skupÅ tinu opÅ tine 2013 Zgjedhjet per Kuvendin 2013 Lista shumemerore. Working Skip trial 1 month free. Rezultatet nuk përfshijnë votat me kusht dhe ato nga diaspora. Ndërsa sa i përket Kuvendit Komunal parashihen këto afate dhe procedura. Kështu deklaron Presidenti Hashim Thaçi në një intervistë ku nënvizon rëndësinë që dy vendet të mbyllin kapitullin e armiqësive me një akord për normalizimin e raporteve. Shpallen rezultatet përfundimtare të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave 26/09/2012. Procesi ka qenë i rregullt. Nga votat e. “Të mërkurën në mëngjes do të shpallen rezultatet përfundimtare për të gjitha komunat”, ka thënë Daka. 5% të votave duke u renditur e para. Përndryshe, KQZ deri nesër pritet t’i publikoj rezultatet përfundimtare, 18 ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. 35 aksidente trafiku kanë ndodhur dje në tërë territorin e Kosovës. 12 Dhjetor 2010. 03/L-241 PËR PROKURIMIN PUBLIK NË REPUBLIKËN E KOSOVËS Kuvendi i Republikës së Kosovës; Në mbështetje të nenit 65 (1) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, Miraton: LIGJ PËR PROKURIMIN PUBLIK NË REPUBLIKËN E KOSOVËS. Me 100% të votave të rregullta të numëruara në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare*, Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbledhjes së sotme ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve për 37 Kuvendet Komunale që u mbajtën më 22 tetor Sipas KQZ-së, në rezultate nuk përfshihen ato nga zgjedhjet për Kuvend Komunal të Vushtrrisë pasi në Gjykatën Supreme nuk ka përfunduar akoma vendosja lidhur me ankesat që janë paraqitur në këtë […]. Sipas rezultateve të para jozyrtare, kjo parti ka fituar rreth 37% të votave që do të thotë rreth 5% më shumë se në zgjedhjet e kaluara. Prishtinë – Mungesa e të akuzuarit për manipulim me rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2010, Arsim Nazifi ka bërë që të dështojë seanca fillestare ndaj tij dhe të bashkakuzuarve Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Milazim Berisha, Shkelzen Jaha, dhe Dafina Shabani. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mori vendim që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më datën 6 tetor. Çka ka sjellë pak reagim por ne kemi këmbëngulur. regjistrimet e popullsisë dhe të ekonomive familjare 2010, të përgatitura nga Komisioni Ekonomik i Kombeve të Bashkuara për Evropë në bashkëpunim me Zyrën e Statistikave të Komuniteteve Evropiane (Eurostat). Përkundër paralajmërimeve që shpallja e rezultateve të bëhet të hënën, sipas zëdhënësit të KQZ-së, Valmir Elezi, ishin disa arsye tjera që ndikuan në shtyrje edhe për dy ditë. Numri më i madh i aplikacioneve nga jashtë vendit ka qenë në zgjedhjet lokale të vitit 2013, ku numri i aplikacioneve të pranuara ishte 41. Top Channel - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 12 dhjetorit. 5 për qind të votave. 52 për qind ose e përkthyer në numra 623. Buletini i këtillë do të jetë pikë referimi për ata që punojnë dhe që merren me proceset zgjedhore ne Kosovë. Prishtinë – Mungesa e të akuzuarit për manipulim me rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2010, Arsim Nazifi ka bërë që të dështojë seanca fillestare ndaj tij dhe të bashkakuzuarve Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Milazim Berisha, Shkelzen Jaha, dhe Dafina Shabani. Mendimi im qe te fiton ne disa komuna te kosoves,Alanca per Ardhmerin e Kosoves ( AAK )ka kuadra qe ja vlen te votohen nga qytetaret e kosoves. LipjaniNews. 953, vota apo 25,51%. "KQZ-ja nuk mund të. Gjithashtu, që procesi të përmbyllet ne duhet që të numërojmë edhe votat me postë, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, rezultati i të cilave i bashkohet rezultatit të vendvotimeve”, ka thënë Elezi për media. Zgjedhjet e parakohshme të datës qershor 2014 për Kuvendin e Kosovës me 8 ulëse janë 120 zgjedhjet e dyta parlamentare që mbahen pas shpalljes së pavarësisë në vitin 2008, dhe zgjedhjet e para parlamentare që mbahen në tërë Kosovën sipas ligjeve të ës, pas Marrëveshjes së Kosov. Të akuzuarit nuk kishin parashtruar kërkesë për hedhje të aktakuzës, andaj edhe u procedua me shqyrtim gjyqësor. 36% në të gjithë Kosovën. 872 vota në nivel vendi. A është afër pavarësia? Mbetet të shihet se çfarë do të bëhet më 28 shkurtin. Partitë më të mëdha politike, kandidatët e të cilave kanë siguruar balotazhin në garën për kryetarë të komunave më të mëdha të Kosovës, janë ende duke kalkuluar rreth koalicioneve të mundshme para rrethit të dytë të votimeve. "Për t'i shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës të vitit 2014 dhe 2017 na janë dashur nga rreth 20 ditë, por se sa kohë do të na duhet kësaj radhe ne nuk mund ta dijmë këtë pasi varemi nga procedurat ligjore dhe dinamika e punëve në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve", ka. Lista e Kandidateve sipas Subjekteve dhe Votave me të larta. Janë bërë gati një muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës të cilat u mbajten më 6 tetor, por ende nuk ka asnjë shenjë që së shpejti do të bëhet shpallja e rezultateve përfundimtare të këtyre zgjedhjeve, sipas KQZ-së arsyeja kryesore janë votat e diasporës. Medvegjë, (Serbi) 25 qershor 2012, NOA - Janë shpallur mbrëmë vonë rezultatet preliminare të zgjedhjeve të djeshme lokale të mbajtura në Medvegjë. Sipas votave të numëruara deri më tani, humbësja më e madhe e këtyre zgjedhjeve është PDK-ja e Kadri Veselit. 1 gazeta zyrtare e republikËs sË kosovËs / prishtinË: viti iii / nr. "Me shpalljen e rezultateve përfundimtare do t'i shpallim edhe rezultatet për kandidatët për deputetë. Pas përfundimit. 59 për qind të votave nga numri i përgjithshëm 10102 votuesve. Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) është duke iu afruar përfundimit të numërimit të votave për zgjedhjet e 6 tetorit. Në zgjedhjet e vitit 2014 ajo kishte fituar 13. Në dy zgjedhjet e kaluara përfundimtare rezultati përfundimtar ishte shpallur më herët. 30 për qind e pjesëmarrjes. Prishtinë – Mungesa e të akuzuarit për manipulim me rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2010, Arsim Nazifi ka bërë që të dështojë seanca fillestare ndaj tij dhe të bashkakuzuarve Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Milazim Berisha, Shkelzen Jaha, dhe Dafina Shabani. 2019, Sektori i Burimeve Njerêzore te Komunës sê Prishtinës. Nga ky rezultat, kandidati i PDK-së, Ramiz Lladrovci, del fitues, i ndjekur pas nga kandidati i Nismës për Kosovën, Isa Xhemajlaj, të cilët do të jenë në garë për balotazh i përcaktuar të mbahet më 18 dhjetor të këtij […]. Rezultatet përfundimtare për partitë dhe të gjithë kandidatët pas certifikimit (Lista) 14:13 / E shtunë, 08 Korrik 2017 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar zgjedhjet e 11 qershorit. E para në renditjen e forcave poltike qëndron Vetëvendosja. 02/2010, për procedurat e Rekrutimit në Shërbimin Civil, Universiteti "Haxhi Zeka" në Pejë, bënë njoftimin për shpalljen e rezultateve të procedurës së rekrutimit për pozitën:. Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare për zgjedhjet parlamentare. facebookPër të lehtësuar votimin e serbëve të Kosovës për zgjedhjet e Serbisë, është angazhuar misioni i OSBE-së në Kosovë. com sjell live rezultatet nga zgjedhjet lokale ne Kosove. Pse po vonohen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve? Botapress 30 Tetor – 5000 mijë vota të diasporës janë shkaku që po vonohet shpallja e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve që i hap rrugë krijimit të qeverisë së re në Kosovë. “Për t’i shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës të vitit 2014 dhe 2017 na janë dashur nga rreth 20 ditë, por se sa kohë do të na duhet kësaj radhe ne nuk mund ta dijmë këtë pasi varemi nga procedurat ligjore dhe dinamika e punëve në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve”, ka. Në këtë mbledhje, KQZ-ja shpalli Rezultatet Përfundimtare të rivotimit për raundin e dytë të zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Istogut. Edhe në këtë leg. Gjithashtu, që procesi të përmbyllet ne duhet që të numërojmë edhe votat me postë, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, rezultati i të cilave i bashkohet rezultatit të vendvotimeve”, ka thënë Elezi për media. Rezultatet përfundimtare në komunat shqiptare në Maqedoni – ZYRTARE Posted on 0/0/0 by in Lajme , Maqedoni Dje (e diel) në Maqedoni u mbajtën zgjedhjet e gjashta lokale, të cilat në mënyrë të përgjithshme u realizuan në atmosferë të qetë dhe pa incidente të mëdha. 29% nga subjekti i dytë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka deklaruar se Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Më 2007, Kosova nënshkroi marrëveshjen e tregtisë së lirë, CEFTA, me vendet e rajonit. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën të ditur se pjesmarrja në zgjedhje ka qenë 45. Ky verdikt zyrtar për 8 qershorin, siç edhe pritej, nuk ka sjellë ndonjë ndryshim madhor nga rezultatet paraprake. Miq, dje qytetaret e Kosoves me voten e tyre votuan ndryshimin! Ata, bazuar ne rezultatet pothuaj perfundimtare u rezervuan me besimin e tyre ne zgjedhjet e djeshme partive opozitare te Kosoves, LVV dhe LDK, vendin e pare dhe te dyte me nje diference fare te vogel. Për infoGlobin lajmin e kanë konfirmuar zyrtarët brenda KQZ-së. Tha se kosova e ka kaluar sprovën me zgjedhjet e 11 qershorit dhe. Anëtar I kryesisë se degës se LDK – se ne Lipjan nga viti 2002, Nga viti 2006 nënkryetar I degës se LDK –se ne Lipjan, ku edhe ne kuvendin e 7 zgjedhor rizgjedh te njëjtën funksion. Kryetari i PDK-së shpall fitore në. Nga sot deri nesër, pritet që secili kandidat për deputet në zgjedhjet e 11 qershorit, mund t’i shoh format e rezultateve të kandidatëve nga secili vendvotim në tërë territorin e Kosovës. Viti 2019'të pritet të jetë vit i zgjedhjeve në Lidhjen Demokratike të Kosovës. “Tek votat më kusht është një mospërputhje sa i përket numrit të votave që janë deklaruar në rezultatet preliminare në ditën e zgjedhjeve, ku është thënë se janë 32 mijë vota më kusht, kurse aktualisht në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë vetëm 25 mijë vota me kusht. Ai tha se, në mbështetje të dispozitave të Statutit, Rregullores për Zgjedhjet e organeve të Odës, Rregullores së Punës së KQZ-së dhe rregullave zgjedhore, në emër të KQZ-së: sot shpall. Mendimi im qe te fiton ne disa komuna te kosoves,Alanca per Ardhmerin e Kosoves ( AAK )ka kuadra qe ja vlen te votohen nga qytetaret e kosoves. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve. 967 vota në zgjedhjet lokale. 872 vota në nivel vendi. Me rastin e përgatitjes se këtij Buletini jemi Parathënie. Zgjedhjet Nacionale në Kosovë - 17 nëntor 2001. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën të ditur se pjesmarrja në zgjedhje ka qenë 45. 65 për qind të vendvotimeve të procesuara, dalja ka qenë 36. Rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e KNSH-së, të mbajtura me 26 tetor 2014 dhe të përsëritura me një njësi zgjedhore me 2 nëntor 2014 të publkuara nga Komisioni Republikan i Zgjedhjeve janë këto si në vijim: 1. Shtrihet në qendër të siujdhesës. Në zgjedhjet e të dielës morën pjesë në votime 44. 18 për qind e votuesve. 1 gazeta zyrtare e republikËs sË kosovËs / prishtinË: viti iii / nr. 03/l-073 pËr zgjedhjet e pËrgjithshme nË republikËn e kosovËs 99 ligji nr. Kryetari i KQZ Klemend Zguri ka dalë në një konferencë për mediet, ku ka sqaruar publikun në lidhje me numrin e votave të shpërndara sipas subjekteve politike. Pra, krahasuar me me Zgjedhjet Lokale të datës 22 tetor të vitit 2017 janë 111 mijë e 733 votues më shumë. Në bazë të nenit 41, paragrafi 2, të Rregullorës nr. Kryeministri në ikje i Kosovës, Hashim Thaci ka përshëndetur maturinë e treguar nga partitë politike në zgjedhjet e djeshme në Rahovec. Fletevotimi per Kuvend te Kosoves 2010. Një rezultat interesant i kësaj ankete është se shumica e të anketuarëve janë për ndryshime rrënjësore në qeverisjen e Kosovës; 60% të tyre votuan për Vetëvendosje dhe FeR. 806 aplikacione. 02/2010 për procedurat e rekrutimit në shërbimin civil, si dhe duke iu referuar konkursit publik tê shpallur me dt 11. Rreth 374 milionë njerëz do të kenë të drejtë vote në zgjedhjet e Bashkimit Europian, ndërsa deputetët e zgjedhur do të jenë me mandat pesëvjeçar. 2019, Sektori i Burimeve Njerêzore te Komunës sê Prishtinës. Në bazë të rezultateve, koalicioni i mbledhur rreth Partisë Demokratike të Kosovës ka marrë më së shumti vota, ndërsa Aleanca për Kosova e Re nuk e kaloi pragun zgjedhor. Përndryshe, KQZ deri nesër pritet t’i publikoj rezultatet përfundimtare, 18 ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Kjo praktikë e pjesëmarrjes në zgjedhje ka qenë herë më e lartë, e herë ka mbetur në kuota minimale. Plani dinamik për zgjedhjet studentore 4. Për pasojë, zgjedhjet do të mbahen në pjesën e dytë të vjeshtës, kur kushtet atmosferike dhe problemet me energjinë shkaktojnë jo pak kokëçarje për institucionin që e. Në këtë mbledhje, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve certifikoi rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të raundit të dytë për Kryetar të Komunave: Prishtinë, Prizren, Klinë, Rahovec dhe Ferizaj. Në këtë mbledhje, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat u mbajtën më 19 maj 2019, bën të ditur KQZ përmes faqes zyrtare. Duke përdorur shërbimet e Gjirafa ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Miq, dje qytetaret e Kosoves me voten e tyre votuan ndryshimin! Ata, bazuar ne rezultatet pothuaj perfundimtare u rezervuan me besimin e tyre ne zgjedhjet e djeshme partive opozitare te Kosoves, LVV dhe LDK, vendin e pare dhe te dyte me nje diference fare te vogel. E pyetur se a mund të shpallen rezultatet përfundimtare pas përfundimit të numërimit të votave të diasporës të cilat kanë ardhur me vonesë, ajo ka pohuar një gjë. Mimoza Kusari-Lila, paraqiti dhe nje apel tjeter ne Gjykaten Supreme te Kosoves, baza e se ciles ishte se KQZ-a shpalli rezultatet e zgjedhjeve lokale perpara se te ishin kryer te gjitha procedurat, te cilat, sipas pohimit te AKR , kane shkelur Nenin 106. Në zgjedhjet e vitit 2010 nga dhjetë kandidatë u shkurtua në pesë, kurse në zgjedhjet e fundit lokale vetëm për një kandidat. 990 qytetarë, njofton Telegrafi Maqedoni. 2017 - Arbresh. Pas kësaj, ata kanë publikuar rezultatet në faqen zyrtare të KQZ-së. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në një kohë që konsiderohet si një ndër etapat më të rënda që ka përjetuar Bashkimi Europian. Gjithashtu, që procesi të përmbyllet ne duhet që të numërojmë edhe votat me postë, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta, rezultati i të cilave i bashkohet rezultatit të vendvotimeve", ka thënë Elezi për media. Të marten pritet të publikohen rezultatet përfundimtare për kryetarë të komunave. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës, të mbajtura më 11 qershor. Pra, krahasuar me me Zgjedhjet Lokale të datës 22 tetor të vitit 2017 janë 111 mijë e 733 votues më shumë. Ndërkohë, dje ka nisur numërimi i votave me kusht dhe i votave të personave me nevoja të veçanta, që pritet të përfundojë për dy ditë. lidhur me zgjedhjet lokale ne Mal te Zi, dhe pasojat e. Në bazë tê nenit 41 paragrafi 1 dhe 2 tê Rregullores nr. 03/l-072 pËr zgjedhjet lokale nË republikËn e kosovËs. 30/03/2018. Shpallen rezultatet përfundimtare të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave 26/09/2012. Njoftim për rezultatet përfundimtare të procedurës së rekrutimit. 967 vota në zgjedhjet lokale. “Po, për sot është planifikuar shpallja e Rezultateve Përfundimtare. Pas ankesës së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, që drejtohet nga presidenti I Truqisë Erdogan, në mbarvajtjen e porcesit zgjedhor në Stamboll, ishin u përcoll me lëshime të cilat ndikuan në rezultatin përfundimtarë, Këshilli i Lartë Zgjedhor, ka vendos që rezultatet të anulohen dhe zgjedhjet të mbahen sërish me datën 23 qershor. Në zgjedhjet e të dielës morën pjesë në votime 44. 7% Nga Express më 10 janar 2011 në ora 14:12 (E plotësuar) Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka publikuar rezultatet preliminare për zgjedhjet e mbajtura më 9 janar në pesë komuna si dhe rezultatet për secilën parti politike në nivel qendror. Numri i votuesve të regjistruar ishte 1,632,276, ndërsa pjesëmarrja në zgjedhje 706,317 votuesë – 45. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar zbatimin e marrëveshjeve që janë nënshkruar sot në mbledhjen e përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë. Gjithsejt u anketuan 35 shqiptarë që jetojnë në Britani. Zgjedhjet ne Kosove Rezultatet (Video) admin-13/12/2010. Një parti miqësore me Rusinë ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare në Letoni. Rezultatet janë lexuar dhe pas procedurave ligjore ne do të dalim me rezultatet përfundimtare" u shpreh Valdete Daka. Gjatë kësaj mbledhje, KQZ bëri gjithashtu me dije se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka njoftuar se nuk ka pasur asnjë ankesë që mund të. Partia Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe janë tri subjektet që kanë aplikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet e 19 majit në katër komunat veriore. Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka thënë se sot ky institucion do t’i shpallë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme të 11 qershorit. Ndërkombëtarët i klasifikuan zgjedhjet e vitit 2010 si vjedhje industriale e votave. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rikujton mediat lidhur me afatet për dorëzimin e kërkesave për akreditimin e ekipeve të tyre për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 6 tetor. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë për Express se do të presin afatin ligjor që të procedojnë më tej, pasi që në fund të vendimit të PZAP-it ka këshillë juridike, pra lejohet ankesa kundër këtij vendimi në Gjykatën Supreme brenda 24 orëve. 59 për qind të votave nga numri i përgjithshëm 10102 votuesve. Më 2007, Kosova nënshkroi marrëveshjen e tregtisë së lirë, CEFTA, me vendet e rajonit. Pse po vonohen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme për. KQZ-ja shpalli Rezultatet Përfundimtare Lajme , Zgjedhjet Parlametare 2017 Fillimisht, kryetarja e KQZ-së faënderoi të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës që morën pjesë në këto zgjedhje, duke treguar para botës shembullin e vendit tonë për zgjedhje të lira, demokratike dhe sipas standardeve ndërkombëtare. Por ata si duket kanë harruar dhe nënçmuar votuesin e bardhë. Në festë u hodh edhe lëvizja Vetëvendosje, e cila tha se është subjekti i parë politik, ndërsa Lidhja Demokratike kërkoi që të priten rezultatet zyrtare. Rezultatet e zgjedhjeve ne Kosove, nga Exit-Poll, fiton PDK. Por, sipas burimeve të Top Channel, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, del lideri më i votuar në zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010 dhe ato të përsëritura më 9 janar të vitit 2011. Krerët e partive politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut kanë zgjedhur rrjetet sociale për të bërë komentet e para për rezultatet e zgjedhjeve të djeshme në Kosovë. Prishtinë, 13 Dhjetor 2010 – Fondacioni Gani Bobi është duke publikuar në këto çaste, rezultatet e exit-poll që ka realizuar gjatë ditës së djele në territorin e Republikës së Kosovës në qendrat e votimit ku u votua për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Aty ku jane shqiptaret, jemi edhe ne!. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë për Express se do të presin afatin ligjor që të procedojnë më tej, pasi që në fund të vendimit të PZAP-it ka këshillë juridike, pra lejohet ankesa kundër këtij vendimi në Gjykatën Supreme brenda 24 orëve. tha për BBC-në se zgjedhjet kishin probleme serioze. Mehmet Kastrati, Miftar Hasani, Mensur Gashi, Qëndresa Musa, Halil Halili, Bardhyl Musa e Ujup Hasani po akuzohen se në zgjedhjet komunale të vitit 2010 gjatë numërimit të votave kanë falsifikuar rezultatet. Të marten pritet të publikohen rezultatet përfundimtare për kryetarë të komunave. 1 gazeta zyrtare e republikËs sË kosovËs / prishtinË: viti iii / nr. 47% të votave, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 200. Rezultatet nuk përfshijnë votat me kusht dhe ato nga diaspora. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikës së Kosovës ka miratuar listën përfundimtare të votuesve për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet, thekson në intervistë ekskluzive për "DW", Ulrike Lunacek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën. “Me shpalljen e rezultateve përfundimtare do t’i shpallim edhe rezultatet për kandidatët për deputetë. Njoftim për rezultatet përfundimtare të procedurës së rekrutimit. Me ligjin aktual besoj që në afat rekord do të shpallen rezultatet përfundimtare", ka thënë ai, duke shtuar se në zgjedhjet e vitit 2007 rezultatet përfundimtare ishin shpallur pas dy muajsh. Lista Perfundimtare E Votuesve Ne Kosove. Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare për zgjedhjet parlamentare. Historikisht dardania, zyrtarisht republika e kosovës. Viti 2019 është vit zgjedhor në Europë. Botapress, 29 nentor- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të shpall sot rezultatet përfundimtare të balotazhit të zgjedhjeve lokale. 35 aksidente trafiku kanë ndodhur dje në tërë territorin e Kosovës. Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë përfundoi me rezultate të papritura duke ndryshuar hartën elektorale si kurrë më parë. Për pasojë, zgjedhjet do të mbahen në pjesën e dytë të vjeshtës, kur kushtet atmosferike dhe problemet me energjinë shkaktojnë jo pak kokëçarje për institucionin që e. Sipas Komisionit Komunal Zgjedhor në Medvegjë, Partia për Veprim Demokratik e Florim Sahiti ka fituar 15. Shpërndaje Lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës përmban 1,937,869 emra të votuesve, me dallim prej 111,733 votues më shumë, në krahasim me Zgjedhjet Lokale të datës 22 tetor të vitit 2017. Më 9 nëntor të vitit të kaluar dy palët e përfshira në. Ndërsa sa i përket Kuvendit Komunal parashihen këto afate dhe procedura. Gjithsejt u anketuan 35 shqiptarë që jetojnë në Britani. Ne së bashku me partnerët tanë operojmë në të gjithë botën dhe përdorim cookies për statistika, personalizime dhe reklama. Nderkohe rezultatet perfundimtare te zgjedhjeve te 12 dhjetorit do te behen publike tek pas rivotimit dhe kalimit te afatit kohor te ankimimit. Rezultatet Përfundimtare të provimit pranues në Universitetin “Kadri Zeka” në vitin akademik 2019/2020 Korrik 30, 2019 Rezultatet perfundimtare 2019-2020-Fakulteti i Edukimit-Arsimi Fillor. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar zbatimin e marrëveshjeve që janë nënshkruar sot në mbledhjen e përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë. 4 Dhjetor 2007 - Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet e 17 nëntorit kanë marrë pjesë gjithsej 40. net, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mori vendim që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më datën 6 tetor. Zyrtarizohet lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet e parakohëshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë. 5000 mijë vota të ardhura nga diaspora jashtë afatit ligjor kohor, shqyrtimi i të cilave ka ngritur dilemën, nëse ato duhen numëruar apo duhen shpallur të paligjshme, ka […]. Kjo praktikë e pjesëmarrjes në zgjedhje ka qenë herë më e lartë, e herë ka mbetur në kuota minimale. Rezultatet përfundimtare për zgjedhjet studentore të mbajtur më 17 maj 2016 26 Maj 2016. Misioni i BE-së: Zgjedhjet në Kosovë, të organizuara mirë dhe transparente. Top Channel - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 12 dhjetorit. A është afër pavarësia? Mbetet të shihet se çfarë do të bëhet më 28 shkurtin. Rezultatet përfundimtare janë: kandidati i PDK, Ramiz Lladrovci ka marrë 14 mijë e 537 vota ndërsa kandidati i Nismës për Kosovën, Isa Xhemajli ka siguruar 8 mijë e 704 vota. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka deklaruar se Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë. Miq, dje qytetaret e Kosoves me voten e tyre votuan ndryshimin! Ata, bazuar ne rezultatet pothuaj perfundimtare u rezervuan me besimin e tyre ne zgjedhjet e djeshme partive opozitare te Kosoves, LVV dhe LDK, vendin e pare dhe te dyte me nje diference fare te vogel. Duke e pasur parasysh përvojën e deritashme kur është bërë shtyrja e shpalljes së pavarësisë, duke filluar nga fundi i vitit 2006, kur kjo u bë për shkak të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, e përmes shpalljes së pritur në verë të vitit 2007, pastaj, shpalljes së premtuar nga vetë. Sakaq, edhe në kampin shqiptar e para ka dalë BDI e Ali Ahmetit me 10 mandate, ndërsa BESA që ka arritur të marrë 5 mandate. Tani kur janë numëruar 98. Lista e votuesve në zgjedhjet lokale të 2017 ka 1,890, 952 emra të votuesve. E dëshmojnë edhe pamjet amatore. Në bazë të rezultateve, koalicioni i mbledhur rreth Partisë Demokratike të Kosovës ka marrë më së shumti vota, ndërsa Aleanca për Kosova e Re nuk e kaloi pragun zgjedhor. > Matura 2019 > Matura 2018 > Matura 2017 > Matura 2016 > Matura 2015 > Matura 2014 > Matura 2012 > Matura 2010 > Matura 2009 > Matura 2008 > Ballina Kalendari i Maturantëve 2008/2009 KALENDARI I MATURANTËVE. Hashim Thaçi është drejt marrjes së mandatit të tretë në krye të qeverisë së Kosovës. Gjatë kësaj periudhe, Lidhja Demokratike e Kosovës është ballafaquar edhe me situata të rënduara politike, duke përfshirë mocionin e votëbesimit ndaj Qeverisë, qasjen tejet populiste të partive të opozitës, përdorimin e dhunës nga opozita ndaj zyrtarëve të LDK-së, duke përfshirë sulmet ndaj familjarëve dhe shtëpisë së Kryetarit të LDK-së, procesin e dialogut etj. Gjatë kësaj mbledhje, KQZ bëri gjithashtu me dije se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka njoftuar se nuk ka pasur asnjë ankesë që mund të. Vendimi i KD-së për formimin e KQZ për zgjedhje për zgjedhjet studentore 5. Ndërsa sa i përket Kuvendit Komunal parashihen këto afate dhe procedura. com - 3 weeks ago. admin-12/12/2010. gazeta zyrtare e republikËs sË kosovËs / prishtinË: viti v / nr. "Në Zgjedhjet për Kryetar Komune, numri i përgjithshëm votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta, të konfirmuara, ka qenë rreth 11 mijë. Prej marrjes së pushtetit në qeverisjen e PDK-së nga 2008-ta ka filluar zhvillimi në këtë pjesë”, ka thënë Muja. Por, për datën se kur do të fillojnë të mbahen zgjedhjet dhe sa do të zgjasin, këtë ende nuk e kanë vendosur në këtë parti. 32 / 15 qershor 2008 ligji nr. Ndryshe, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare për zgjedhjet parlamentare. ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Ballkani Kosovë: Zgjedhjet parlamentare më 6 tetor. com sjell live rezultatet nga zgjedhjet lokale ne Kosove. Por qeveria në Beograd, e cilëson mosanëtarësimin si fitore të Serbisë. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në web-faqen e tyre ka publikuar rezultatet e para të referendumit të sotëm.